Budowa, składanie kół rowerowych

Budowa, składanie kół rowerowych

montaż kół rowerowych (fot. rowerowy.com)

Spis treści

Montaż kół rowerowych

W tym artykule opiszemy wszystkie możliwości, które stają przed klientem, który musi zmontować koła rowerowe. Do wyboru mamy zakup gotowych kół, montaż kół na zamówienie lub samodzielny kół.

Zapewne każdy kto jeździ na rowerze choć raz uszkodził obręcz lub piastę. W efekcie czego niezbędna jest wymiana komponentów, która skutkuje budowaniem koła. Innym scenariuszem jest chęć zbudowania kół według indywidualnej konfiguracji. Dokładnie takich jak chcemy czyli bez kompromisów zarówno pod względem wagi, parametrów technicznych, a skończywszy na kolorystyce. W tym momencie stajemy przed dylematem: samodzielny montaż czy powierzenie tej czynności profesjonalnemu serwisowi. Inną opcją jest zakup gotowych kół np. Shimano, NS Bikes czy Dartmoor. Ta ostatnia opcja jest najwygodniejsza i najszybsza ale jest się skazanym na dobór komponentów przez producenta. Koła takie montowane są maszynowo co nie oznacza, że zmontowane są źle ale ręczne budowane koła przez specjalistą z pewnością są wytrzymalsze.

Samodzielna budowa kół rowerowych

Czy można samemu zbudować koło rowerowe? Oczywiście jest to możliwe jednak wszystko zależy od wielu czynników. Jeśli mamy dużo czasu i posiadamy niezbędne narzędzie tj. centrownicę, klucz do nypli wydaje się, że wszystko powinno się udać.

Pierwszy problem jaki możne nas spotkać składaniu kół to dobór długości szprych. Z pomocą przychodzi tu kalkulator doboru długości szprych rowerowych stworzony przez United Bicycle Institute. Niestety pomimo tego, że kupimy szprychy o wskazanej przez kalkulator długości może okazać się, że zaplecenia koła nie będzie możliwe (szprychy będą za krótkie lub za długie) i będzie niezbędny kolejny zakup. Gdy będą za krótkie można dokupić dłuższe nyple (zamiast standardowych 12 mm można kupić 14 mm lub 16 mm).

Jednak głównym problemem może być brak doświadczenia. Pomimo prawidłowego zaplecenie koła rowerowego, a następnie naciągnięcia szprych może okazać się, że zbyt słaby naciąg może spowodować centrowanie koła, a zbyt duży pękanie szprych.

budowa, składanie kół rowerowych
Budowa, składanie kół rowerowych - nyple Dartmoor (for. Dartmoor)

Co jest potrzebne do montażu kół rowerowych?

Do montażu koła rowerowego niezbędne są narzędzia, bez nich budowa kół jest niemożliwa.

  1. Klucz do nypli – to podstawowe narzędzie do budowy koła. Należy zwrócić uwagę, że nyple mają różne rozmiary. (klucze do nypli Park Tool)

  2. Centrownica – bez niej nie ma możliwości precyzyjnie wycentrować koła (centrownica Park Tool).

  3. Tensometr – to narzędzie służące do sprawdzania naprężenia szprych. (tensometr Park Tool)

  4. Przyrząd do sprawdzania centryczności kół. (Park Tool WAG-4)

  5. Przymiar do szprych – ułatwia i przyspiesza selekcję szprych.

  6. Śrubokręt lub wkrętarka aby przyspieszyć wstępne dokręcanie nypli.

Budowa, składanie kół rowerowych, centrownica TS-2.3 (fot. Park Tool)

Jak wybrać komponenty do budowy kół rowerowych?

Montaż kół rowerowych to nie tylko proces serwisowy ale przede wszystkim wybór odpowiednich komponentów. Jeśli mamy jeden zestaw kół to koła muszą być uniwersalne – należy znaleźć kompromis między wagą, a wytrzymałością poszczególnych komponentów. Trzeba brać pod uwagę wszystkie komponenty np. zakup mocnej obręczy i taniej piasty przeznaczoną do jazdy rekreacyjnej zazwyczaj kończy się szybszym zużyciem piasty i koniecznością jej wymiany. Analogicznie będzie w przypadku dobrej piasty i słabej obręczy.

Komponenty budowy kół powinny być dobrane do rodzaju kolarstwa, który uprawiamy. Dotyczy to zarówno obręczy, piast, a także szprych. Przykładowo jeśli budujemy koła do roweru enduro należy wybrać wytrzymałą obręcz, która będzie cięższa ale wybaczy nam błędy techniczne i zawiezie nas bez usterek do celu, a do tego lekkie i wytrzymałe piasty np. firmy Hope lub DT Swiss. W przypadku szprych do koła enduro warto zastosować szprychy, które nie są cieniowane ponieważ korzyści płynące z niższej wagi są niewspółmierne w stosunku do spadku ich wytrzymałości.

Kolejny aspekt to aspekty natury technicznej: piasta koła tylnego musi pasować do standardu rozstawu ramy, a przednia do typu amortyzatora / widelca.

Ostatni czynnik, który to cena, zazwyczaj droższe komponenty są lżejsze i wytrzymalsze. Jednak można zbudować koła rowerowe w umiarkowanej cenie na komponentach producentów takich jak Dartmoor i uzyskać doskonałe parametry techniczne i niską wagę. Przykładem będą piasty Dartmoor najlepiej serii Reel lub Dartmoor Reel Pro.

Zaplatanie kół rowerowych i centrowanie

Zaplatanie koła rowerowego to pierwszy i najłatwiejszy etap składania koła. Najlepiej wzorować się na innym zaplecionym kole. Najczęściej jest to zaplatanie koła na 3 krzyże, wynika to z optymalnej wytrzymałości na siły działające na koło rowerowe zarówno z boku jaki i góra / dół. Koło można zapleść także na 2 krzyże czyli słoneczko. Jednak wytrzymałość takiego sposoby zaplatania szprych rowerowych jest znacznie niższa niż zaplot na 3 krzyże.

Kolejny etap to centrowanie, ten etap wymaga użycia centrownicy oraz odpowiedniego klucza do nypli. Praca z centrownicą ułatwi pracę ale centrowanie koła rowerowego ale jeśli robimy to pierwszy raz będzie wymagać od nas cierpliwości oraz czasu.

Montaż kół na zamówienie w rowerowy.com – składak kół rowerowych, profesjonalna budowa kół rowerowych

Dla tych wszystkich, którzy nigdy nie montowali sami kół, nie mają czasu mamy jedną radę:

Nie rób tego samemu w domu!

Zdecydowanie nie polecamy samodzielnego montażu koła osobom nieposiadającym odpowiedniej
wiedzy oraz doświadczenia. Takie próby przeważnie kończą się wizytą w serwisie rowerowym i to w
najlepszym wypadku. Oprócz posiadania specjalistycznych narzędzi konieczna jest wiedza o doborze długości szprych, zaplataniu ich oraz naciągnięciu i na koniec — wycentrowaniu koła. Na każdym z etapów tej pracy występuje możliwość popełnienia błędu.

Działamy na rynku od ponad 20 lat i właściwie od samego początku oferujemy naszym klientom narzędzie na naszej stronie: SKŁADAK KÓŁ . Zmontowaliśmy już kilka tysięcy kół, mamy praktyczną wiedzę i doświadczenie, a także odpowiednie narzędzia. Zapewniamy szeroki asortyment szprych w różnych długościach, różne rodzaje nypli, a także obręcze i piasty.

Składak kół jest kreatorem, który przeprowadza użytkownika przez cały proces doboru komponentów. Wybierz interesujące Cię produkty, my dobierzemy długość szprych i dostarczymy do Ciebie gotowe koło lub koła.

Czas montażu trwa od kilku dni, do tygodnia w zależności od pory roku. Wszystkie koła są ręcznie budowane i zawsze robione na zamówienie klienta.

Cena zaplecenia oraz wycentrowania koła na sezon 2024 to 65 zł.

Praktyczne rady

Nowe koła rowerowe po pewnym czasie od zakupu powinny zostać oddane ponownie do serwisu. Wynika to z faktu, że podczas użytkowania koło poddane jest obciążeniom i nyple luzują się. W efekcie tego konieczne jest ponowne naprężenie szprych jeśli tego nie zrobimy koło może stracić swoją centryczność, a w skrajnym wypadku ulec całkowitemu uszkodzeniu.  Można temu zapobiec poprzez stosowanie nypli ze specjalistycznym klejem lub użycia kleju podczas montażu.

W przypadku obręczy, które nie są kapslowane istnieje możliwość ich uszkodzenia, a w ekstremalnym przypadku wyrwania szprychy z obręczy. Można temu zapobiec poprzez zastosowanie specjalnych podkładek montowanych pod główką nypla.

Udostępnij:

Polecamy

Serie ubrań FOX Ranger, Defend, Flexair (fot. rowerowy.com)
PORADNIKI

Fox przegląd serii ubrań

Fox to najbardziej rozpoznawalna marka ubrań i ochraniaczy rowerowych. W tym artykule prezentujemy czym różnią się główne linie FOX Ranger, FOX DEFEND, FOX FLEXAIR.

Czytaj dalej...