Klocki (okładziny) hamulcowe

Klocki hamulcowe (fot. rowerowy.com)

Klocki okładziny, hamulcowe  (fot. rowerowy.com)

Spis treści

Wprowadzenie

Okładziny hamulcowe zwane potocznie „klockami” bezpośrednio odpowiedzialne są za spowalnianie lub całkowite zatrzymanie naszych rowerów. Nie trzeba chyba przekonywać, jak ważne jest to zadanie. Od czasu, kiedy pierwsze pojazdy kołowe wytoczyły się na drogi i ścieżki, hamowanie ich opiera się na wytworzeniu tarcia pomiędzy dwoma elementami pojazdu.

System ten, choć prymitywny, działa do dziś ze względu na swoją prostotę, łatwość obsługi oraz niskie koszty eksploatacji. Elementem wymiennym układu jest głównie okładzina hamulca, która zużywa się bezpośrednio podczas użytkowania.

Co wpływa na zużycie klocków hamulcowych?

Niezależnie od tego, czy mówimy o hamulcach szczękowych, v-brake, czy tarczowych, szybkość zużywania się okładzin zależy od wielu czynników – między innymi: rodzaju terenu (pochyły/płaski), szybkości jazdy, masy użytkownika, warunków atmosferycznych i rodzaju nawierzchni.

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?

W przypadku okładzin hamulców szczękowych (w tym v-brake), te ostatnie przeważnie mają oznaczenie w postaci linii oznaczającej miejsce sugerujące wymianę klocków. Należy zwrócić uwagę, że nieprawidłowe ustawienie zacisków hamulców szczękowych może spowodować nierównomierne ścieranie się okładzin.

Klocki hamulcowe szosowe (fot. rowerowy.com)
Klocki hamulcowe szosowe (fot. rowerowy.com)

W przypadku okładzin hamulców tarczowych konieczna jest wizualna kontrola, której częstotliwość powinna być zależna od wyżej wymienionych warunków wpływających na szybkość zużycia. Ich zużycie można ocenić poprzez kontrolę grubości okładziny ciernej, najlepiej popatrzyć na zacisk hamulca z góry. Minimalna dopuszczalna grubość okładziny to ok. 0,5 mm. Całkowite starcie się powierzchni hamowania okładziny zaalarmuje nas ostrym metalicznym dźwiękiem wynikającym z tarcia metalu o metal.

Jeśli nie czujesz się dostatecznie zaawansowany, by zrobić to samemu, zleć kontrolę/wymianę okładzin hamulcowych mechanikowi rowerowemu.

Klocki do hamulców tarczowych (fot. rowerowy.com)
Klocki do hamulców tarczowych (fot. rowerowy.com)

Jak wybrać okładziny, aby pasowały do mojego hamulca?

Zasadnicza sprawa to określenie typu posiadanych hamulców (tarczowe, v-brake czy szczękowe).

Klocki do hamulców tarczowych

W przypadku najpopularniejszych obecnie hamulców tarczowych należy ustalić model, a najlepiej symbol hamulca, który mamy zamontowany w rowerze. Symbol hamulców Shimano symbol znajduje się na zacisku. Inne hamulce należy weryfikować w oparciu o producenta i model.

PRO TIP: Podczas kupowania klocków hamulcowych w sklepie internetowym łatwo popełnić błąd, jednak polecamy metodę, która da niemalże 100% pewność, że klocki będą pasować. W tym celu należy zdemontować klocki oraz wizualnie porównać z tym, co widzimy na ekranie.

Okładziny organiczne, półmetaliczne, czy metaliczne?

Materiał ścierny klocków do hamulców tarczowych podzielić można właśnie na te trzy kategorie. Wybór należy do użytkownika i opiera się przeważnie na rodzaju zastosowania oraz osobistych preferencjach. Okładziny organiczne są przeważnie tańsze ale też znacznie szybciej się zużywają, metaliczne przeciwnie – są droższe, ale posłużą dłużej. Poza tym klocki metaliczne zachowują wysoką skuteczność w mokrych warunkach, która drastycznie spada w przypadku okładzin żywicznych.
Okładziny półmetaliczne są najczęściej wybierane ponieważ łączą zalety obu powyższych typów i są zatem najbardziej uniwersalne.

PRO TIP: Na tarczach hamulcowych Shimano może widnieć napis „Resin pads only” – w tym przypadku należy stosować tylko okładziny żywiczne. Jeśli zastosujemy tu klocki metaliczne lub półmetaliczne, tarcza może się nadmiernie nagrzewać, przez co szybciej ścierać oraz ulec odkształceniu

W celu zapewnienia większej wydajności hamownia, która spada podczas przegrzewania się układu, klocki do ciężkich rowerów (i użytkowników) mają radiatory ułatwiające odprowadzenie ciepła.

Klocki do hamulców szosowych

W przypadku okładzin hamulców szosowych sprawa jest pozornie prosta. Podstawowym kryterium wyboru jest to, do jakiego rodzaju obręczy klocki mają być zastosowane. Rozróżniamy tu okładziny do obręczy z karbonową lub aluminiową powierzchnią hamującą i pod tym kątem należy przede wszystkim wybierać okładziny. Inne kryteria to cena, wytrzymałość, rodzaj zastosowania (warunki normalne i mokre) oraz preferencje producenta obręczy, których nie należy ignorować.

Klocki hamulcowe szosa Clarks (fot Clarks)
Klocki hamulcowe szosa Clarks (fot Clarks)

Okładziny typu v-brake

Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta: występują klocki uniwersalne oraz klocki z wsuwaną okładziną. Te drugie są znacznie lepsze ponieważ po zmianie okładziny nie trzeba regulować ułożenia klocka względem obręczy.

Klocki typu V-break szosa Clarks (fot Clarks)
Klocki hamulcowe typu V-break Clarks (fot Clarks)

Czy wybrać okładziny oryginalne, czy zamienniki?

Producenci hamulców mają w swojej ofercie dedykowane do swoich wyrobów klocki hamulcowe. Jest jednak na rynku wiele firm specjalizujących się w produkcji zamienników, które nie odbiegają jakością od produktów oryginalnych, czasem nawet ją przewyższają.

Z czystym sumieniem polecamy następujące wyspecjalizowane marki, jak: Galfer, EBC, A2Z, które nie tylko zapewniają doskonałą siłę hamowanie ale i niższą cenę niż te sygnowane marką producenta hamulców.

Udostępnij:

Polecamy