Obręcze Dartmoor

Obręcze Dartmoor (fot. rowerowy.com)

Obręcze Dartmoor  (fot. rowerowy.com)

Spis treści

Wprowadzenie

Dartmoor to polska firma, która od wielu lat rozwija się i produkuje coraz lepsze i bardziej zaawansowane konstrukcje. Początkowo produkty związane były głównie z dirtem, obecnie oferta jest szeroka i nie są to same części, a także kompletne serie rowerów.
Dartmoor zdobył  popularność dzięki wysokiej jakości produktów w przystępnych cenach. Gdy konkurencja oferowała mostki, kierownice, pedały, zębatki w kolorze czarnym  i białym Dartmoor wprowadził właściwie całą ofertę w szerokiej gamie kolorystycznej. Kolorowe obręcze, nyple, a nawet szprychy stały się absolutnym hitem.

Oferta Dartmoor`a jest bardzo szeroka dlatego będziemy regularnie prezentować najciekawsze grupy produktów. Jedną z grup produktów są obręcze Dartmoor, które od wielu sezonów są rozwijane, a obecnie jest to aż 10 modeli.

Jak wybrać odpowiednią obręcz?

Wybierając obręcz należy wziąć pod uwagę wiele parametrów jednak kluczowym powinno być określenie zastosowania obręczy, ponieważ od tego będzie zależeć czy będziemy zadowoleni z produktu.

Poniżej przedstawiamy parametry, które należy uwzględnić podczas wyboru obręczy rowerowej:

Średnica koła
jest kwestią podstawową, ponieważ w większości przypadków średnica koła nie jest kwestią wyboru, a jest ściśle dedykowana do konkretnej ramy / amortyzatora. W ofercie Dartmoor`a znajduje się pełen zakres obręczy od 20” (stosowanych w BMX) 24” (dirt/street, pumptrack) 26” (dirt/street, pumptrack) 27,5” (Trail, Enduro, DH) 29” (Trail, Enduro, DH).

Szerokość obręczy rowerowej
jest bardzo istotną kwestią, im szersza obręcz tym wytrzymalsza ale trzeba wziąć pod uwagę, że powinniśmy zastosować także odpowiednio szeroką oponę. W przeciwnym wypadku tj. wąskiej opony na szerokiej obręczy opona zmieni kształt stanie się płaska przez co częściowo straci właściwości trakcyjne. Mało tego opona może spadać z obręczy. W ofercie Dartmoora mamy duży wybór obręczy od 30 mm, aż do 40 mm.

Materiał, waga obręczy
większość obręczy rowerowych wykonanych jest ze stopów aluminium ale najlżejsze są obręcze wykonane z włókna węglowego. Dartmoor posiada w swojej ofercie obręcz Raven Carbon, która w wersji 29” waży tylko 515 g.

We wszystkich dyscyplinach rowerowych dąży się do ograniczania wagi roweru jednak zawsze należy kierować się dedykowanym zastosowaniem obręczy. Zastosowanie lekkiej obręczy dedykowanej do trail`u w ciężkich warunkach (i rowerze dh) skończy się tym, że obręcz będzie do wymiany nawet po pierwszym wyjeździe.

Ilość otworów na szprychy
tutaj sprawa jest prosta: ilość otworów obręczy musi być zgodna z ilością otworów w piaście. Najczęściej w MTB, Enduro, DH, Trail, Dirt stosowane są piasty / obręcze na 32 szprychy ale wciąż popularne są 28 /36.

Typ hamulców
w większości rowerów stosowane są hamulce tarczowe, jednak jeśli posiadamy starszy rower z hamulcami V-break, przy zakupie obręczy należy wybrać taką, która dostosowana jest do takich hamulców.

Tubeless (system bezdętkowy)
jeśli obręcze będą używane do Enduro lub DH, warto kupić obręcz która zaprojektowana jest do użytkowania w systemie bezdętkowym (Tubeless). Obręcze takie cechują się większą szczelnością i łatwiej będzie zamontować oponę bezdętkową.

Dartmoor posiada w ofercie zestawy do kół bezdętkowych. W zestawie znajduje się taśma, która wystarczy na 2 koła oraz 2 wentyle.  W sprzedaży są także same wentyle do kół bezdętkowych.

Czym różnią się obręcze rowerowe?

Oprócz parametrów podstawowych takich jak średnica czy ilość otworów na szprychy istotne są także kwestie takie jak: czy obręcz jest zaprojektowana do opon bezdętkowych, a także sposób łączenia obręczy.

Większość nowych obręczy można używać w systemie obręczy trzeba użyć odpowiedniej taśmy uszczelniającej i wentyli ale warto sprawdzić w specyfikacji, czy dany model jest dostosowany do systemu tubeless.

Sposób łączenia obręczy

każda obręcz ma miejsce połączenia, które ma bezpośredni wpływ na jej wytrzymałość. Dartmoor stosuje wszystkie typy łączeń obręczy, każda z nich jest sprawdzona i przetestowana w terenie, jednak do najcięższych zastosowań oraz kół bezdętkowych powinno stosować się łączenie welded czyli spawane.

Pinned – to metoda łączenia obręczy polegająca na wprasowaniu metalowych pinów, które łączą obręcz

Sleeved – to metoda polegająca na wprasowaniu metalowego elementu, który łączy i usztywnia obręcz w miejscu łączenia. 

Welded –najlepsza metoda łączenia obręczy, zapewnia największą wytrzymałość oraz jest dedykowana do opon tubeless.

Obręcze rowerowe Dartmoor

Obręcze rowerowe Dartmoor są naszym zdaniem bardzo dobrą propozycją ponieważ cechują się wysoką jakością wykonania i przemyślaną konstrukcją, która wpływa na ich wytrzymałość. Bardzo ważnym  aspektem jest kwestia ceny, tutaj Dartmoor jest zdecydowanie bezkonkurencyjny, zarówno w grupie obręczy do Dirtu jaki i Enduro / FR / DH.

Istotne jest także to, że na obręczach Dartmoor`a są zbudowaliśmy już kilkaset kół zatem znamy empirycznie jakość ich wykonania i zdecydowanie polecamy obręcze Dartmoora.

Dartmoor obręcze do Dirt`u / Street`u / Pumptrack

Obręcze do Dirtu i na Pumptrack muszą być lekkie i wytrzymałe. Hopy, niedoloty, niedokręcone trick`i to codzienność. Zatem obręcze do dirtu muszą być bardzo wytrzymałe zarówno na siły działające od frontu, a także działające z boku.

Dartmoor RAIDER
Zastosowanie: Dirt / Street /Pumptrack

Obręcz Raider to prawdziwa legenda sceny grawitacyjnej. Po wielu sezonach, przy tak mocnej konkurencji, wciąż jest bardzo często podstawowym wyborem dla wielu dirtowców (nie tylko tych początkujących). Jej sztywna i wytrzymała konstrukcja, w połączeniu ze stosunkowo niską wagą i szerokim wyborem rozmiarów powoduje, że można ją stosować w jeździe na pumptracku, w dircie, streecie, w BMX-ach, rowerach juniorskich czy nawet … 4X.

Dartmoor oferuje gotowe koła zbudowane na obręczach Dartmoor Raider:
koła 27.5″
koła 27.5″ Boost
koła 29″

Materiał: Al-6061-T6
Kolory: Black anod., Red anod.
Rozmiary: 27.5″, 26″, 24″, 20″
Ilość otworów: 32, 36
Zewnętrzna szerokość: 31.4mm
Wewnętrzna szerokość: 24 mm
Wysokość: 21 mm
Waga: 580g (27.5″), 550g (26″), 500g (24″), 405g (20″)
OSB: 1.5mm (asymetryczna)
ERD: 562mm (27.5″), 537mm (26″), 484mm (24″), 384mm (20″)
Łączenie: pinned

Obręcze Dartmoor - Raider (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Raider (fot. Dartmoor)

Dartmoor SHARK
Zastosowanie: Dirt / Street /Pumptrack

Obręcz Shark oferowana jest w rozmiarze 24″ oraz 26″, to obok Raidera podstawowa obręcz do dirtu, streetu i fun bike’ów. Profil ze wzmocnionymi ściankami bocznymi i łączenie typu pinned to główne cechy tej wytrzymałej i stosunkowo lekkiej obręczy, zaprojektowanej z myślą o pumptrackach, city lapsach i skokach na średnich rozmiarów hopach.

Materiał: Al-6061-T6
Kolory: matt black anod.
Rozmiary: 26″, 24″
Ilość otworów: 32
Zewnętrzna szerokość: 30 mm
Wewnętrzna szerokość: 25 mm
Wysokość: 19 mm
Waga: 495g (26″), 460g (24″)
OSB: 0 (symetryczna)
ERD: 537mm (26″), 485mm (24″)
Łączenie: pinned

Obręcze Dartmoor - Shark (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Shark (fot. Dartmoor)

Dartmoor RAPTOR
Zastosowanie: Dirt / Street / Pumptrack / Enduro/ Trail

Raptor to jeden z lepszych modeli pod względem cena /jakość. Obręcz została zaprojektowana w technologii tubless-ready, świetnie wygląda, a do tego jest tania.

Raptor to szeroka obręcz przeznaczona do ostrej jazdy grawitacyjnej od enduro po dirt jumping. Obręcz Raptor z łączeniami pinned została  Szerokość wewnętrzna tej obręczy to aż 32mm, co pozwala na stabilne osadzenie opon o szerokościach od 2.1” do 2.6”, nie martwiąc się o 'pływanie’ opony przy niskim ciśnieniu.

Obręcz dostępna jest we wszystkich popularnych rozmiarach 29″, 27.5″, 26″ oraz 24″w dwóch wersjach – 32 lub 28-otworowa (wersja 28-otworowa tylko dla rozmiarów 27.5″ oraz 29″).

Tubeless Ready: TAK
Materiał
: Al-6061-T6
Kolory: black anod.
Rozmiary: 29″, 27.5″, 26″, 24″
Ilość otworów: 28, 32
Zewnętrzna szerokość: 35 mm
Wewnętrzna szerokość: 30 mm
Wysokość: 19 mm
Waga: 510g (24″) / 540g (26″) / 575g (27.5″) / 600g (29″)
OSB: 1.5mm
ERD: 601mm (29″), 563mm (27.5″), 538mm (26″), 486mm (24″)
Łączenie: pinned

Obręcze Dartmoor - Raptor (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Raptor (fot. Dartmoor)

Dartmoor SHIELD
Zastosowanie: Dirt / Enduro/ Freeride / Downhill

Shield to obręcz o szerokim zastosowaniu, wynika to z faktu, że jest bardzo wytrzymała. Może być stosowana w Downhillu i agresywnym Freeridzie, Shield w wersji 26″ jest to idealna obręcz to Dirtu – co każdego dnia udowadniają dirtowi team riderzy (Piotrek Krajewski i Bartek Pietras). Obręcz Shield wykonana jest z aluminium 6061-T6 i łączona w technologii sleeved, co zapewnia jej wysoką sztywność i trwałość. Szeroki profil świetnie trzyma oponę nawet na niskim ciśnieniu a gruba ścianka boczna i szerokie ranty minimalizują ryzyko łapania gumy nawet przy konkretnym dobiciu.

Materiał: A l-6061-T6
Kolory: Czarny mat, Czerwony mat, Czarny mat, srebrne naklejki
Rozmiary: 27.5″, 26″, 24″
Ilość otworów: 32, 36
Zewnętrzna szerokość: 33mm
Wewnętrzna szerokość: 25.6mm
Wysokość: 22mm
Waga: 633g (27.5″), 602g (26″), 550g (24″)
OSB: 1.5mm
ERD: 556mm (27.5″), 531mm (26″), 479mm (24″)
Łączenie: sleeved

Obręcze Dartmoor - Shield (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Shield (fot. Dartmoor)

Dartmoor obręcze do Enduro / Freeride / Downhill

Obręcze do Enduro / Freeride / Downhill muszą być bardzo wytrzymałe, a zarazem lekkie. Poza tym powinny być odpowiednio szerokie aby można było stosować opony szersze niż 2.3 i być przystosowane do systemu bezdętkowego (tubeless).

Dartmoor posiada szeroką ofertę obręczy Enduro , Fr, Dh w tym obręcze karbonowe Raven. Jednak największą grupę stanowią obręcze z aluminium, które występują w wersjach budżetowych takich jak Raptor, a także klasy premium jaką jest obręcz Thunder (obręcz spawana).

Dartmoor RAPTOR
Zastosowanie: Enduro/ Trail / Dirt / Street / Pumptrack

Raptor to jeden z lepszych modeli pod względem cena /jakość. Obręcz została zaprojektowana w technologii tubless-ready, świetnie wygląda, a do tego jest tania.

Raptor to szeroka obręcz przeznaczona do ostrej jazdy grawitacyjnej od Enduro po Dirt jumping. Szerokość wewnętrzna tej obręczy to aż 32mm, co pozwala na stabilne osadzenie opon o szerokościach od 2.1” do 2.6”, nie martwiąc się o 'pływanie’ opony przy niskim ciśnieniu.

Obręcz dostępna jest we wszystkich popularnych rozmiarach 29″, 27.5″, 26″ oraz 24″w dwóch wersjach – 32 lub 28-otworowa (wersja 28-otworowa tylko dla rozmiarów 27.5″ oraz 29″).

Tubeless Ready: TAK
Materiał
: Al-6061-T6
Kolory: black anod.
Rozmiary: 29″, 27.5″, 26″, 24″
Ilość otworów: 28, 32
Zewnętrzna szerokość: 35 mm
Wewnętrzna szerokość: 30 mm
Wysokość: 19 mm
Waga: 510g (24″) / 540g (26″) / 575g (27.5″) / 600g (29″)
OSB: 1.5mm
ERD: 601mm (29″), 563mm (27.5″), 538mm (26″), 486mm (24″)
Łączenie: pinned

Obręcze Dartmoor - Raptor (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Raptor (fot. Dartmoor)

Dartmoor SHIELD
Zastosowanie: Enduro/ Freeride / Downhill /Dirt

Shield to obręcz o szerokim zastosowaniu, wynika to z faktu, że jest bardzo wytrzymała. Może być stosowany w Enduro, Downhillu i agresywnym Freeridzie, a w wersji 26″ jest to idealna obręcz to Dirtu.

Obręcz Shield wykonana jest z aluminium 6061-T6 i łączona w technologii sleeved, co zapewnia jej wysoką sztywność i trwałość. Szeroki profil świetnie trzyma oponę nawet na niskim ciśnieniu a gruba ścianka boczna i szerokie ranty minimalizują ryzyko łapania gumy nawet przy konkretnym dobiciu.

Materiał: A l-6061-T6
Kolory: czarny mat, czerwony mat, czarny mat, srebrne naklejki
Rozmiary: 27.5″, 26″, 24″
Ilość otworów: 32, 36
Zewnętrzna szerokość: 33mm
Wewnętrzna szerokość: 25.6mm
Wysokość: 22mm
Waga: 633g (27.5″), 602g (26″), 550g (24″)
OSB: 1.5mm
ERD: 556mm (27.5″), 531mm (26″), 479mm (24″)
Łączenie: sleeved

Obręcze Dartmoor - Shield (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Shield (fot. Dartmoor)

Dartmoor TOMCAT
Zastosowanie: Enduro/ Trail

Obręcz wagi lekkiej, dedykowana do „ciężkiej jazdy”. Jeśli przejrzałeś już wszystkie obręcze Darta w poszukiwaniu tej „lekkiej” i … nie znalazłeś to Tomcat na pewno Cię ucieszy. Lżejsza niż pozostałe, ale wciąż mocna!

Bez problemu sprawdzi się w enduro i trailu, obręcze Tomcat dostępne są w rozmiarze 29″ 27.5″ oraz 26″.

Przy szerokości wewnętrznej 28mm Tomcat umożliwia osadzenie opony o przekroju od 2.1” do 2.5”, również w systemie bezdętkowym. Łączenie obręczy wykonane jest w technologii sleeve joint, co jeszcze bardziej zwiększa jej wytrzymałość.

Dartmoor oferuje gotowe koła zbudowane na obręczach Dartmoor Tomcat:
koło przód 27.5″ Boost
koło tył 27.5″ Boost
koło przód 29″Boost
koło tył 29″Boost

Tubeless Ready: TAK
Materiał
: Al-6061-T6
Kolory: black anod.
Rozmiary: 29″, 27.5″, 26″
Ilość otworów: 32
Zewnętrzna szerokość: 32 mm
Wewnętrzna szerokość: 28 mm
Wysokość: 18.9 mm
Waga: 495g (29″), 480g (27.5″), 449g (26″)
OSB: 1.25mm
ERD: 600mm (29″), 562mm (27.5″), 537mm (26″)
Łączenie: sleeved

Obręcze Dartmoor - Tomcat (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Tomcat (fot. Dartmoor)

Dartmoor SHIELD WIDE
Zastosowanie: Enduro / Downhill / Freeride

Opisując obręcze Shield Wide wystarczy użyć jednego słowa – Pancerne. To najczęściej używane obręcze team rderów Dartmoor`a: Piotra Krajewski i Antka Faszczewskiego – trudno o lepszą rekomendację!

Ponadto model Shield Wide z powodzeniem montowany jest w seryjnych elektrykach E-Thundebird, gdzie „25 kilo” sprzętu wyciska naprawdę maksimum z każdego komponentu.

Obręcze Shield Wide zostały stworzone z myślą o riderach preferujących bezkompromisową wytrzymałość ponad oszczędności wagi. Szeroka obręcz pozwala na zamontowanie szerokich opon o rozmiarze od 2.3″ do 2.6″ i jest dedykowana również do opon bezdętkowych. Obręcze dostępne są w wersji 29″ oraz 27″.

Tubeless Ready: TAK
Materiał:
Al-6061-T6
Kolory: Czarny mat, Czerwony mat
Rozmiar: 29″, 27.5″
Ilość otworów: 32
Zewnętrzna szerokość: 39.4mm
Wewnętrzna szerokość: 32mm
Wysokość: 25mm
Waga: 790g (29″), 740g (27.5″)
ERD: 589mm
OSB: 1.5mm
Łączenie: Sleeved

Obręcze Dartmoor - Shield Wide (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Shield Wide (fot. Dartmoor)

Dartmoor Thunder
Zastosowanie: Enduro / Trail / Downhill / Freeride

Szeroka, bardzo wytrzymała asymetryczna obręcz spawana – przeznaczona do jazdy grawitacyjnej. Szerokość wewnętrzna tej obręczy to aż 32mm, co pozwala na stabilne osadzenie opon o szerokościach od 2.35” do 2.6”, nie martwiąc się o pływanie opony przy niskim ciśnieniu.

Thunder zbudowana jest na asymetrycznym profilu, co pozwala na zmniejszenie różnic długości szprych po prawej i lewej stronie koła, zapewniając przez to również stabilniejszy i równy ich naciąg. Nowy profil zaprojektowany został z myślą o montażu opon bezdętkowych tak, aby trzymał pewnie opony w rantach nawet po obniżeniu ciśnienia. Obręcz wykonana jest ze stopu aluminium ok. 25% mocniejszego od standardowego stopu 6061. Obręcze Thunder dostępne są w wersji: 29″ oraz 27.5″.

Podczas budowy kół „płaską” ściankę obręczy należy umieścić po stronie napędu przy zaplataniu koła tylnego, oraz po stronie hamulca w przypadku koła przedniego, aby równomiernie rozłożyć napięcie szprych.

Obręcz Thunder jest asymetryczna, więc do prawidłowego obliczenia długości szprych w kalkulatorze szprychowym konieczne jest skompensowanie odległości pomiędzy lewym a prawym kołnierzem piasty w następujący sposób:

  • Dla tylnych piast -3,4 mm do odległości lewego boku i +3,4 mm do odległości prawego boku.
  • Dla przednich piast +3,4 mm do odległości lewego boku i -3,4 mm do odległości prawego boku.

 

Tubeless Ready: TAK
Materiał
: Al-6013-T5
Kolor: black anod.
Rozmiary: 29″, 27.5″
Ilość otworów: 32
Zew. szerokość: 38mm
Wew. szerokość: 32mm
Wysokość: 20mm
Waga: 633g (29″), 595g (27.5″)
ERD: 599mm (29″), 560.5mm (27.5″)
Łączenie: welded

Obręcze Dartmoor - Thunder (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Thunder (fot. Dartmoor)

Dartmoor PATROL
Zastosowanie: Enduro / Trail

Obręcz Patrol idealnie wpisuje się w najnowsze trendy kolarstwa górskiego, w których króluje grawitacja. Dropy, stoliki, gapy, bandy – to wszystko znajdziemy w typowych bikeparkach, czyli najpopularniejszych obecnie miejscach do rozwijania grawitacyjnej pasji.

Obręcz Patrol to propozycja, która została stworzona z myślą o szerokim i wszechstronnym zastosowaniu w kolarstwie grawitacyjnym. Szeroki profil, łączenie typu sleeve oraz wzmocnione ścianki boczne sprawiają, że te wytrzymałe obręcze, z bardzo dobrym stosunkiem wagi do wytrzymałości, są świetnym rozwiązaniem do agresywnego trailu, enduro, czy e-bike’ów. Szerokość wewnętrzna tej obręczy to 30mm, co pozwala na stabilne osadzenie opon o szerokościach od 2.2” do 2.6”, nie martwiąc się o dobrą przyczepność do podłoża, czy pływanie opony przy niskim ciśnieniu. Obręcze Patrol dostępne są w pełnej rozmiarówce: 29″, 27.5″ oraz 26″.

Tubeless Ready: TAK
Materiał: Al-6061-T6
Kolory: matt black anod.
Rozmiary: 29″, 27.5″, 26″
Ilość otworów: 32
Zewnętrzna szerokość: 36 mm
Wewnętrzna szerokość: 30 mm
Wysokość: 21mm
Waga: 580g (29″), 550g (27.5″), 525g (26″)
OSB: 0mm
ERD: 596mm (29″), 558mm (27.5″), 533mm (26″)
Łączenie: sleeved

Obręcze Dartmoor - Patrol (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Patrol (fot. Dartmoor)

Dartmoor CRUISER
Zastosowanie: Enduro / Trail / Downhill

Obręcze Cruiser zostały zaprojektowane z myślą o szerokich oponach, niskim ciśnieniu i ostrym łomocie. A przy okazji, dzięki przystępnej cenie, pozwolą zaoszczędzić pieniądze na lepsze gumy czy mleczko.

Swoją wytrzymałość zawdzięczają szerokiemu 35mm profilowi oraz łączeniu w technologii sleeved. Dedykowane do opon o szerokości od 2.3” do 2.8”, obręcze dostosowane są do systemu tubeless.

Obręcze Cruiser dostępne są w pełnej rozmiarówce: 29″, 27.5″.

Dartmoor oferuje gotowe koła zbudowane na obręczach Dartmoor Cruiser:
koła 27.5″ Boost
koło przód 29″Boost
koło tył 29″Boost

Tubeless Ready: TAK
Materiał
: Al-6061-T6
Kolory: black anod.
Rozmiary: 29″, 27.5″
Ilość otworów: 32
Zewnętrzna szerokość: 40 mm
Wewnętrzna szerokość: 35 mm
Wysokość: 22mm
Waga: 649g (29″), 589g (27.5″)
OSB: 1.25mm
ERD: 595mm (29″), 556g (27.5″)
Łączenie: sleeved

Obręcze Dartmoor - Cruiser (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Cruiser (fot. Dartmoor)

Dartmoor RAVEN CARBON
Zastosowanie: Enduro / Trail

Raven Carbon to produkt premium w ofercie Dartmoor. To wytrzymałe i lekkie obręcze Enduro, przetrwały to, co wydawało się niemożliwe –godziny, tygodnie, miesiące katowania przez zawodników Dartmoor Enduro Team. Niezliczone ilość kamieni obijające z każdej strony , niekończące się hopy i dropy. Po takiej „dawce” emocji jaką  przyjęły, dowiodły, że nadają się do najtrudniejszych wyzwań.

Obręcze Raven charakteryzują się wyjątkowym stosunkiem wytrzymałości do wagi, wysoką sztywnością i odpornością na uderzenia. Zaprojektowane z myślą o systemach bezdętkowych, i szerokich oponach nawet do 2.6 cala, pozwalają katować najtrudniejsze ścieżki na niskich ciśnieniach. Zalecane jest używanie wkładek do opon w celu przedłużenia żywotności obręczy szczególnie podczas ostrej jazdy.

Obręcze Raven Carbon dostępne są w rozmiarach: 29″, 27.5″.

Tubeless Ready: TAK
Materiał:
Karbon
Kolor: Czarny Mat
Rozmiar: 29″, 27.5″
Ilość otworów: 32
Zew. szerokość:  40mm (27.5″), 37mm (29″)
Wew. szerokość: 33mm (27.5″), 30mm (29″)
Wysokość: 25mm (27.5″), 25.8mm (29″)
Waga: 495g (27.5″), 515g (29″)
OSB: 0mm
ERD: 558mm (27.5″), 594mm (29″)

Obręcze Dartmoor - Raven Carbon (fot. Dartmoor)
Obręcze Dartmoor - Raven Carbon (fot. Dartmoor)
Udostępnij:

Polecamy