Przegląd rowerów do dirtu Dartmoor

Rowery do Dirtu. Dartmoor Intro 26 (fot. Dartmoor)

Rowery do Dirtu. Dartmoor Intro 26 (fot. Dartmoor)

Spis treści

Rower typu „dirt” – do czego służy?

Rowery Dirt / Street / Pumptrack popularnie nazywane dirtówkami lub rowerami dirtowymi to grupa rowerów zaprojektowana do jazdy przede wszystkim w miejskich warunkach. Rowery Dirt idealnie sprawdzą się w bike parkach, pump trackach, a także w roli transprtu miejskiego.

Na rowerach dirtowych można skakać, robić różne triki – najbardziej zaawansowani riderzy wykonują trudne akrobacje na dużych skoczniach. W odróżnieniu od rowerów górskich rowery typu dirt mają bardzo wytrzymałą ramę o specjalnie zaprojektowanej geometrii, która ułatwia wykonywanie skoków i tricków. Poza tym posiada tylko tylny hamulec oraz amortyzator o skoku 80-100 mm.  Rowery tego typu mają zazwyczaj jeden rozmiar ramy, a zaawansowane modele produkowane są w dwóch rozmiarach – Short i Long. Rozmiary te odnoszą się do długości głównej rury, a nie długości rury podsiodłowej (jak jest w innych typach rowerów).

W naszej ofercie znajdują się rowery Dirtowe marek:

rowery dirtowe Dartmoor,
rowery dirtowe NS Bikes,
rowery dirtowe Octane One,
rowery dirtowe Marin

Rowery Dirt Dartmoor. Dirt in La Poma (fot. Dartmoor)
Rowery Dirt Dartmoor. Dirt in La Poma (fot. Dartmoor)

Rowery Dirt , Street, Pumptrack marki Dartmoor

W tym artykule skupimy się na marce Dartmoor, która od początku swojego istnienia specjalizuje się w rowerach dirtowych, w związku z czym posiada w ofercie szeroką gamę rowerów zaprojektowanych specjalnie do dirtu i jazdy na pumptracku.

Dartmoor to polska firma, która od wielu lat rozwija się i produkuje coraz lepsze oraz bardziej zaawansowane konstrukcje. Od początku istnienia jej produkty związane były głównie z dirtem, obecnie zaś oferta poszerzyła się i nie opiera się wyłącznie o same części, lecz zostałą rozbudowana o linię kompletnych rowerów.

Dartmoor zdobyła popularność dzięki wysokiej jakości produktom w przystępnych cenach. Rowery Dartmoor zazwyczaj wyposażone są we własne komponenty tj. obręcze, piasty, mostki, kierownice i pedały – dzięki temu rowery tej marki mimo przystępnej ceny zapewniają też świetną jakość.

Czym charakteryzują się rowery typu „dirt” i ” „pumptrack”?

Rowery typu „dirt” służą przede wszystkim do skoków i tricków, ale także do jazdy w skateparku i na pumptracku. Muszą być lekkie i wytrzymałe, a bardzo istotna jest geometria ramy, dzięki której rower jest zwinny i łatwo nad nim panować. Na rowerach typu „dirt’ można z powodzeniem jeździć na pumptracku. Chociaż rower taki powinien być możliwie lekki, priorytetem jest wytrzymałość ramy oraz komponentów. Rowery dedykowane do pumptracka zaś powinny być jak najlżejsze, na co głównie wplywa waga o ramy,a amortyzator oraz kół.

Trzeba podkreślić, że rowery dirtowe oraz te zaprojektowane do pumptracku mogą być używane do tych samych zastosowań, jednak każda z tych grup lepiej sprawdza się w swoim własnym środowisku.

Dartmoor Gamer – najlepsze rowery typu „dirt” dla początkujących

Każdy z nas marzy o najlepszym możliwym sprzęcie, co oczywiście przekłada się bezpośrednio na jego cenę. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy topowego rozwiązania i czy wykorzystamy jego możliwości. Różnica między podstawowym modelem roweru dirtowego (Dartmoor Gamer Intro), a najwyższym (Dartmoor Two6player PRO) to prawie 100% ceny tego pierwszego.

W przypadku marki Dartmoor modele w wersjach EVO i PRO oparte są o tę samą ramę, zatem oba okażą się tak samo zwrotne i będzie się na nich dobrze jeździło. Wersja PRO będzie jednak lżejsza i wyposażona w wyższej klasy komponenty.

Podczas dokonywania wyboru trzeba skupić się na potrzebach konkretnego użytkownika. Jeśli wie on, że będzie dużo skakać, powinien wybrać droższy rower. Będzie on lżejszy, ale co najważniejsze będzie miał wytrzymalsze komponenty. Natomiast jeśli to będzie głównie jeżdżenie po mieście i na pumptracku można wybrać tańszy rower. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie rower z serii Dartmoor Gamer.

Dartmoor Gamer Pump 24

Rower Dartmoor Gamer Pump 24, został zbudowany na  kołach 24″. Będzie dobrym wyborem dla młodszych riderów o wzroście od 120 do 160 cm. Jest dostosowany do jazdy na puptracku, lżejszy od roweru Gamer Intro, ma także hydrauliczny hamulec tarczowy i lżejszy amortyzator. Co istotne, Gamer Pump 24 ma piasty na łożyskach maszynowych, co zapewni długą i bezobsługową pracę.

Dartmoor Gamer Intro 24

Rower Dartmoor Gamer Intro 24 zbudowany jest na kołach 24″. Jest on dedykowany dla młodszych riderów, o wzroście 120-160 cm. Posiada wytrzymałą ramę oraz geometrię, która da wiele radości z jazdy.

Rower posiada mechaniczny hamulec tarczowy, a także piasty na łożyskach maszynowych.

Dartmoor Gamer Intro 26

Rower Dartmoor Gamer Intro 26 zbudowano jest na kołach 26″. To rower idealny na początek, do nauki „dirtu”. Doskonale sprawdzi się na pumptracku i małych hopkach. Posiada wytrzymałą ramę oraz geometrię, która da wiele radości z jazdy.

Rower posiada mechaniczny hamulec tarczowy, a także wytrzymałe koła zbudowane na obręczach Dartmoor Shark oraz piasty na łożyskach maszynowych.

Dartmoor Gamer 26

Rower Dartmoor Gamer 26 zbudowano na kołach 26″. Okaże się on odpowiedni dla osób początkujących. W stosunku do wersji Intro wyposażono go w lepszy amortyzator, hydrauliczny hamulec tarczowy oraz napęd micro drive. Doskonale sprawdzi się na pumptracku i mniejszych hopkach. Posiada wytrzymałą ramę oraz geometrię, która da wiele radości z jazdy.

Rower posiada mechaniczny hamulec tarczowy, a także wytrzymałe koła zbudowane na obręczach Dartmoor Shark oraz piasty na łożyskach maszynowych.

Dartmoor Two6Player – najlepszy rower do „dirtu”

Two6Player to seria najlepszych rowerów do „dirtu” produkowanych przez Dartmoor`a. Sercem roweru jest legendarna rama, która od wielu sezonów cieszy się uznaniem riderów. Rama Two6Player jest lekka i bardzo wytrzymała i co najważniejsze ma doskonałą geometrię.

Rower Two6Player EVO

Rower Two6player EVO to naszym zdaniem najciekawszy rower w dirtowej kolekcji Darta. Doskonale wygląda, posiada bardzo dobre komponenty i spełni oczekiwania najbardziej wymagających riderów.

Jak każdy rower Dartmoor z serii EVO jest rozwiązaniem optymalnym i charakteryzuje się najkorzystniejszym stosunkiem ceny do jakości. Ma to miejsce także w przypadku Two6player EVO – wszystkie komponenty zostały wybrane tak, aby rower był wytrzymały i nie trzeba było dokonywać żadnej modyfikacji. Tak naprawdę wystarczy zmontować rower by osiągnąć 100% satysfakcji. Rower zbudowano na ramie Two6Player PRO, która jest lżejsza, ma lepszą geometrię oraz zintegrowany napinacz tylnych haków.

Najważniejsze cechy Two6player EVO:

 • rama Two6player PRO,
 • amortyzator Manitoru Circus Expert (z osią 15 mm),
 • mocne koła zbudowane na obręczach Dartmoor Shark,
 • piasty na łożyskach maszynowych Dartmoor Reel,
 • napęd microdrive,
 • tarczowy hamulec hydrauliczny,
 • dostępny w rozmiarach, Medium, Long, X-long
 • waga 11,65 kg

Rower Two6Player Pump

Rower Tw6player Pump został zaprojektowany z myślą o jeździe na pumptrackach. Projektanci starali się aby rower był jak najlżejszy, dlatego zbudowano go w oparciu o ramę Two6player PRO. Jednak rower Pump w żaden sposób nie jest ograniczony do jazdy na pumptracku i bez problemów wytrzyma największe dirtowe hopy. 

Rower zbudowano na ramie Two6Player PRO, która jest lżejsza, ma lepszą geometrię oraz zintegrowany napinacz tylnych haków.

Najważniejsze cechy Two6player PUMP:

 • rama Two6player PRO,
 • lekki amortyzator X-Fusion Slant RC (z osią 15 mm),
 • mocne koła zbudowane na obręcze Dartmoor Shark,
 • lekkie piasty na łożyskach maszynowych Dartmoor Reel PRO,
 • przełożenie 32×13,
 • korba FSA Gamma PRO,
 • tarczowy hamulec hydrauliczny Shimano MT410,
 • dostępny w rozmiarze: Medium
 • waga 10,45 kg

Rower Two6Player PRO

Rower Two6player PRO to najwyższy model roweru dirtowego Darta. Zbudowany został na ramie Two6Player PRO, która jest lżejsza, ma lepszą geometrię oraz zintegrowany napinacz tylnych haków.

Rower zbudowano na najlepszych komponentach, tutaj nie ma miejsca na kompromisy. Rower jest dostępny w kolorze Sand Storm oraz Cosmic.

Najważniejsze cechy Two6player PRO:

 • rama Two6player PRO,
 • amortyzator Marzocchi bomber DJ (z osią 20 mm),
 • mocne koła zbudowane na obręczach Dartmoor Shield,
 • lekkie piasty na łożyskach maszynowych Dartmoor Reel PRO,
 • przełożenie 28×10
 • korba Race Face Atlas,
 • tarczowy hamulec hydrauliczny Shimano MT410,
 • dostępny w rozmiarze: Medium, Long
 • waga 10,80 kg

Dartmoor Shine PRO – full do „dirtu”

Shine PRO to profesjonalny rower do „dirtu” z pełną amortyzacją. Dzięki tylnej amortyzacji wybacza on więcej błędów, co jest istotne przy długich „lotach”. Doskonała geometria ramy, przemyślany dobór komponentów, a do tego niska waga powodują, że rower Shine PRO jest doskonałą maszyną. Rower z powodzeniem sprawdzi się w dircie, a także na pump tracku.

Najważniejsze cechy Shine PRO:

 • skok zawieszenia przedniego/tylnego – 100/100 mm,
 • amortyzator Marzocchi Bomber DJ,
 • lekkie opony Maxxis: Ikon 26×2.35″ / Maxxis TH 26×2.3″ ,
 • wytrzymałe obręcze Dartmoor Shield,
 • lekkie i wytrzymałe piasty Dartmoor Reel Pro
 • hydrauliczny hamulec tarczowy,
 • waga: 12,2 kg

Rower typu „dirt” – czym różni się on od roweru górskiego?

Rowery typu „dirt” mają całkowicie inne zastosowanie od rowerów górskich. Rower górski musi być ergonomiczny i wydajny zarówno podczas podjazdów jak i zjazdów. Natomiast rowery dirt służą do skoków oraz jazdy na pump tracku. Rowery górskie wyposażone są w hamulec przedni i tylny, rowery dirt zaś posiadają tylko tylny hamulec.  Rowery dirtowe produkowane są zazwyczaj w jednym rozmiarze ramy, niektóre modele oferowane są w rozmiarach short i long co tyczy się długości głównej rury. W przypadku rowerów górskich rozmiary dostępne są w szerokim zakresie, które można dopasować do wzrostu.

Rowery typu „dirt” nie mają przerzutek, dlatego okażą się wystarczające do poruszania się po mieście, jednak wyjazd w góry, albo do lasu nie wchodzi  raczej w grę. Ramy typu „dirt” mają geometrię, która wymusza jazdę na stojąco, ale zapewnia kontrolę nad rowerem podczas skoków oraz wykonywania sztuczek. 

Jaki rower Dirt do 3000 zł?

Najlepiej skorzystać z naszej oferty rowerów dirtowych i przefiltrować je filtrem „cena”. Obecnie najtańsze są rowery z serii Dartmoor Gamer. Jednak zawsze można skontaktować się z naszym działem klienta, który chętnie doradzi w doborze roweru i jeśli będzie to możliwe, zaproponuje rabat.

Jak kupić taniej rower do Dirtu?

Na naszej stronie znajdują się rowery z poprzedniego sezonu, zazwyczaj mają tę samą ramę, ale inne komponenty. W związku, z czym mają niższe ceny i są ciekawą alternatywną, w stosunku do nowej kolekcji modelowej.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru typu „dirt”?

Najtańsze rowery „dirt” wyposażono w podstawowe modele amortyzatorów (przednich) które spełniają swoje zadanie wytłumiając drgania, przez co chroniąc nadgarstki. Jednak zazwyczaj są one dość ciężkie, mają mocowanie koła na zwykłą oś, co nie daje im odpowiednio dużej wytrzymałości oraz sztywności. Z pewnością rower wyposażony w taki amortyzator nie może być używany do skoków na dużych hopach, a raczej na pumptracki i łatwiejsze trasy. 

Ważnym elementem rowerów dirt jest wytrzymałość, dlatego przy wyborze roweru dirt warto zwrócić uwagę, aby rower miał jak najwięcej komponentów opartych na łożyskach maszynowych. Ponieważ zapewniają one bardzo dużą wytrzymałość i trwałość. Szczególną uwagę w tym względzie należy zwrócić na piasty, które powinny pracować na łożyskach maszynowych.

Bardzo ważnym czynnikiem jest waga roweru, ale ma ona także wpływ na cenę. Aby rower był lekki i wytrzymały potrzebne są komponenty najwyższej klasy. Odnosi się to do wszystkich części, począwszy od ramy, poprzez amortyzator, a skończywszy na kołach i ogumieniu.

Rower powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb, w przeciwnym wypadku szybko ulegnie uszkodzeniu i może być nawet niebezpieczny dla użytkownika.

Udostępnij:

Polecamy