Rodzaje sterów rowerowych. Jak wybrać stery do roweru?

Stery rowerowe (fot. rowerowy.com)

Stery rowerowe (fot. rowerowy.com)

Spis treści

Podstawowe informacje o sterach rowerowych

Stery rowerowe ważna część roweru, która wpływa na komfortowe i płynne kierowanie rowerem. Stery znajdują się w główce ramy i łączą ramę z rurą sterową widelca / amortyzatora. Składają się z dwóch łożysk oraz misek. Występują w wielu wersjach, w tym artykule wprowadzimy Was w ogólne zagadnienia oraz odpowiemy na pytania jakie stery wybrać? jak dbać o stery?

Stery w rowerach to najprościej ujmując elementy, które łączą ramę z mostkiem, kierownicą i widelcem, umożliwiając zmianę kierunku jazdy. Źle dobrane lub zamontowane stery sprawią, że jazda będzie praktycznie niemożliwa.

 

Wybór odpowiednich sterów do roweru

Jak wybrać odpowiednie stery? Wybór nie jest prosty ponieważ nie chodzi o sam typ łożysk, problemem jest dobór rozmiaru i typ sterów. 

Aby wszystko było w pełni jasne warto jeszcze wyjaśnić czym jest rura sterowa i główka ramy. Rura sterowa to ten, przechodzący przez ramę, element widelca rowerowego, do którego montuje się mostek z kierownicą. Natomiast główka to element ramy rowerowej.

Na główkę ramy, a także rurę sterową i same stery przenoszone są duże siły. Początkowo rury sterowe miały rozmiar 1 calowy, a następnie standardem stał się rozmiar 1 1/8″. Kolejnym standardem był 1.5″, a następnie dla redukcji masy Tapered czyli u góry 1 1/8″, a na dole 1.5″.  

Nieodpowiednio dobrane lub zamontowane stery sprawią, że jazda będzie praktycznie niemożliwa.

Stery zintegrowane Dartmoor Blink (fot. Dartmoor)
Stery zintegrowane Dartmoor Blink (fot. Dartmoor)
Rodzaje sterów rowerowych - Stery Accent (fot. Accent)
Rodzaje sterów rowerowych - Stery Accent (fot. Accent)

Rodzaje sterów rowerowych

Istnieje kilka głównych standardów / typów sterów,  które przedstawiamy poniżej.

Obecne stery oparte są o standard A-HEAD, zatem są bardzo zbliżone jeśli chodzi o zasadę działania: rura sterowa nie jest gwintowana, od góry do jej środka nabija się gwiazdkę (standard A-HEAD). Na rurę nakłada się mostek, a następnie całość ściska specjalną śrubą z kapslem.

Zaletą tego rozwiązania jest niska masa, łatwiejsza regulacja i serwis oraz większa trwałość. Główna różnica w rodzajach sterów rowerowych to konstrukcja misek.

  • Stery rowerowe A-head w tym typie miski są wciskane w ramę, a ich kołnierze w których osadzone są łożyska sterów znajdują się na zewnątrz ramy. Do zamontowania takich misek potrzebna jest specjalna praska, poza tym proces montażu jest bardzo łatwy.

Rodzaje sterów rowerowych - Stery półzintegrowane Accent (fot. Accent)
Rodzaje sterów rowerowych - Stery półzintegrowane Accent (fot. Accent)
  • Stery półzintegrowane miski również są wciskane w ramę, jednak praktycznie całkowicie chowają się w środku. Co za tym idzie łożyska również znajdują się wewnątrz, daje to potencjalnie lepszą ochronę przed brudem i zwiększa żywotność. Jest to aktualnie najbardziej popularny typ sterów rowerowych
  • Stery rowerowe zintegrowane – tutaj łożyska sterów osadza się bezpośrednio w ramie (przykrywając je jedynie specjalnymi kapslami, które pełnią rolę uszczelek, osłony przez brudem), gdzie już wyfrezowane są odpowiednie bieżnie. Nie ma konieczności nabijania misek co znacznie ułatwia montaż, jest to oczywiście duża zaleta. Wadą natomiast może być fakt, że w przypadku uszkodzenia takiej bieżni trzeba od nowa frezować ramę i stosować dodatkowe podkładki dystansowe aby zachować wszystkie odległości. Stery zintegrowane są często stosowane w ramach rowerów do dirtu.
Rodzaje sterów rowerowych - Stery zintegrowane NS Bikes (fot. NS Bikes)
Rodzaje sterów rowerowych - Stery zintegrowane NS Bikes (fot. NS Bikes)

Ostatni typ sterów to standard, który odszedł do lamusa i jest stosowany w starych rowerach z gwintowaną rurą sterową. 

  • Klasyczne – miski łożysk wciśnięte są w główkę ramy od dołu i od góry Wystają na zewnątrz, tworząc swego rodzaju kołnierz. Wewnątrz misek znajdują się kulki, które odpowiadają za łożyskowanie. Na rurę nakręcana jest specjalna nakrętka kontrująca, która ściska całość i kasuje luzy. Mostek, a w tym przypadku bardziej wspornik, wkładany jest do środka rury sterowej i kontrowany specjalną śrubą. To dość skomplikowane i wymagające regularnego serwisu rozwiązanie, a do tego masa sterów i mostka była wysoka.

Stery Tapered

Stery tapered stosuje się w przypadku gdy posiadamy ramę z główką tapered czyli główką, która  ma większą średnicę na dole niż u góry. 

Stery tapered u góry są dostosowane do standardu 1 1/8″, a na dole 1 1/4″ lub 1 1.5″. Z taką ramą najlepiej współpracuje amortyzator z rurą tapered jednak po zastosowaniu odpowiednich sterów lub adaptera można używać amortyzatora z rurą o średnicy 1 1/8″ (na całej długości).

Stery zmieniające kąt główki ramy

Unikalne stery, które umożliwiają zmianę geometrii roweru, a dokładnie  kąta główki ramy. Zmiana kąta główki powoduje, że rower ma inną charakterystykę. Większy kąt główki powoduje, że rower jest bardziej zwrotny ale zarazem mniej stabilny. Natomiast mniejszy kąt główki powoduje, że rower jest bardziej stabilny i przewidywalny, w przypadku Enduro wybacza więcej błędów. Pełna oferta sterów oraz części zmiany geometrii główki ramy znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Przykładem takich sterów jest Cane Creek AngleSet

Stery zmieniające kąt główki Cane Creek AngleSet (fot. Cane Creek)
Stery zmieniające kąt główki Cane Creek AngleSet (fot. Cane Creek)

Jakie elementy składają się na stery rowerowe?

Najważniejszą częścią sterów rowerowych są łożyska, jednak warto pamiętać aby podczas zakupu sterów dokupić podkładki pod stery (najlepiej zestaw składający się z podkładek 2 / 5 / 10 mm). Podkładki pozwalają na dokładne dopasowanie do mostka bez przycinania rury sterowej amortyzatora.

.

Podkładki sterów Burtec (fot. Burgtec)
Podkładki sterów Burtec (fot. Burgtec)

Kiedy należy wymienić stery?

Najczęściej kupujemy stery gdy zmieniamy ramę lub budujemy rower od zera. Innym przypadkiem jest zużycie łożysk. Przyczyn zużycia łożysk jest kilka, przede wszystkim brak regularnego serwisu. Nagromadzona wilgoć w miskach sterowych (brak odpowiedniej ilości smaru, który dodatkowo uszczelnia układ i zabezpiecza przed korozją) oraz luzy powstałe podczas użytkowania roweru to najczęstsze powody uszkodzenia łożysk sterowych.
Aby łożyska pracowały dłużej warto używać błotniki, które chronią dolne łożysko przed wodą i błotem

Innym przypadkiem kiedy stery ulegają ponadnormatywnemu zużyciu to zbyt mocne skręcenie, przez co łożysko pracuje pod zbyt dużym obciążeniem. W tym wypadku nie jest konieczna wymiana całych sterów, a samych łożysk.

Montaż i regulacja sterów rowerowych

Montaż sterów typu ahead nie jest skomplikowany ale w przypadku sterów A-Head niezbędna jest praska do instalacji misek w główce ramy, a przypadku wszystkich sterów narzędzia do montażu gwiazdki oraz bieżni sterów.

Jak zamontować stery do roweru?

W przypadku, sterów zintegrowanych jest prosty. Jednak potrzebne będą narzędzia do wbicia gwiazdki sterów oraz nabicia bieżni na rurę sterową widelca. Można z tym sobie poradzić w domowym warsztacie lub skorzystać z serwisu rowerowego.
W przypadku sterów półzintegrowanych do instalacji misek w główce ramy potrzebna jest praska.

Jak regulować stery rowerowe?

Regulacji sterów rowerowych dokonujemy poprzez odkręcenie śrub mostka (obejmujących rurę sterową) a następnie „ściągnięcie sterów” za pomocą śruby znajdującej się w kapslu mostka. Dokręcenie powinno spowodować „skasowanie luzu” i nie powinno być zbyt mocne ponieważ może to wpłynąć na trwałość łożysk. Na samym końcu należy dokręcić śruby obejmujące rurę sterową widelca.

Jaka jest średnica sterów i dlaczego jest ważna?

Wybierając stery należy wziąć pod uwagę rozmiar rury sterowej widelca / amortyzatora oraz typ główki ramy.

Czy stery rowerowe Hope są warte swojej ceny?

Hope produkuje wysokiej jakości stery rowerowe, słynie z tego, że wszystkie produkty są obrabiane CNC. Stery Hope oprócz doskonałego wyglądu mają najwyższej jakości łożyska maszynowe, które są gwarantem długiej bezobsługowej pracy.

Czym różnią się drogie stery od tanich? i  czy warto dopłacić do droższych sterów?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w przypadku droższych marek często płacimy za samo logo. Uznany producent nie może pozwolić sobie na sprzedaż bubla.

Jednak czym różnią się drogie stery rowerowe od tanich:

  • droższe stery są lżejsze,
  • droższe stery są wykonane z lepszych materiałów,
  • droższe stery mają wysokiej jakości łożyska, co przekłada się na ich wytrzymałość,
  • droższe stery są lepiej uszczelnione, co także przekłada się na ich trwałość.

Czy podkładki do sterów są niezbędne?

W większości przypadków są niezbędne, dzięki nim nie trzeba przycinać rury sterowej widelca.

Podsumowanie

Obecnie większość producentów ram /rowerów posiada w swojej ofercie dedykowane stery. Jednak można kupić produkty marek specjalizujących się w produkcji akcesoriów rowerowych np. Dartmoor, NS Bikes, Hope, Cane Creek.

W przypadku wątpliwości zawsze jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Udostępnij:

Polecamy