Przejdź do treści
Wyprzedaż

Okładziny / klocki hamulcowe
hamulce to bardzo ważna część ponieważ od ich sprawności zależy kontrola nad rowerem i bezpieczeństwo.  Powinno dokonywać się regularnej kontroli stanu klocków hamulcowych. Taka ocena jest łatwa i szybsza: polega na sprawdzeniu grubości okładziny. Częstotliwość kontroli zużycia klocków hamulcowych zależna jest od tego jak często jeździmy oraz warunków w jakich jeździmy. 
Woda i błoto działają na klocki jak papier ścierny - dlatego jesienią i wiosną kontrola stanu grubości okładzin hamulcowych powinna być częstsza. 

Zużycie klocków można ocenić poprzez kontrolę grubości okładziny ciernej, najlepiej popatrzyć na zacisk hamulca z góry. Minimalna dopuszczalna grubość okładziny to ok. 0,5 mm. Całkowite starcie się powierzchni hamowania okładziny zaalarmuje nas ostrym metalicznym dźwiękiem wynikającym z tarcia metalu o metal.W hamulcach tarczowych stosuje się klocki organiczne, półmetaliczne oraz metaliczne. 

Okładziny organiczne, półmetaliczne, czy metaliczne?

Materiał ścierny klocków do hamulców tarczowych podzielić można właśnie na te trzy kategorie. Wybór należy do użytkownika i opiera się przeważnie na rodzaju zastosowania oraz osobistych preferencjach. 

  • organiczne są przeważnie tańsze, ale też znacznie szybciej się zużywają, 
  • metaliczne przeciwnie – są droższe, ale posłużą dłużej. Poza tym klocki metaliczne zachowują wysoką skuteczność w mokrych warunkach, która drastycznie sprawa w przypadku okładzin żywicznych. 
  • półmetaliczne są najczęściej wybierane ponieważ łączą zalety obu powyższych typów i są zatem najbardziej uniwersalne.

UWAGA: Na tarczach hamulcowych Shimano może widnieć napis „Resin pads only” – w tym przypadku należy stosować tylko okładziny żywiczne. Jeśli zastosujemy tu klocki metaliczne lub półmetaliczne, tarcza może się nadmiernie nagrzewać, przez co szybciej ścierać oraz ulec odkształceniu

Wymiana klocków hamulcowych
W przypadku hamulców tarczowych sprawa jest prosta ponieważ wystarczy zdemontować zawleczkę lub wykręcić śrubę trzymającą klocki. Czasem nie można zamontować nowych klocków ponieważ tłoczki wysunęły się zbyt mocno. W takim wypadku należy odkręcić zacisk i za pomocą szerokiego śrubokręta “rozepchać klocki”. (robimy to na starych klockach). 

 

Czy wybrać okładziny oryginalne, czy zamienniki?
Producenci hamulców rowerowych oferują oryginalne klocki hamulcowe ale na rynku wiele firm specjalizujących się w produkcji zamienników, które nie odbiegają jakością od produktów oryginalnych, czasem nawet ją przewyższają. Zazwyczaj pochodzą branży motoryzacyjnej np. EBC, Galfer. Polecamy następujące wyspecjalizowane marki produkujące klocki do hamulców tarczowych Galfer, EBC, A2Z, które nie tylko zapewniają doskonałą siłę hamowanie ale i niższą cenę niż te sygnowane marką producenta hamulców.