Przejdź do treści

bezdętkowe (21 z 307 produktów)

Wyprzedaż

Opony bezdętkowe / tubeless
Opony bezdętkowe / tubeless to najlepsze rozwiązanie do wszystkich typów rowerów. Tubeless jest szczególnie popularny w Enduro, DH, Trail oraz we wszystkich dyscyplinach rowerowych. Zamiast dętki w oponie znajduje się płyn uszczelniający nazywany potocznie mleczkiem. Jazda bez dętki wiąże się wieloma korzyściami: możliwość jazdy na niskich ciśnieniach, co poprawia przyczepność i trakcję koła, poza tym płyn uszczelniaczy (zwany mleczkiem) zalepia małe dziury. 

Bezdętkowe opony, opony tubeless

stały się powszechne zarówno w sporcie zawodowym jak i w grupie pasjonatów kolarstwa (szczególnie Enduro). Czy każda opona jest przystosowana do systemu bezdętkowego? Niestety nie, aby opona zapewniła odpowiednią szczelność musi mieć napisane na bocznej ściance Tubeless lub Tubeless Ready. Opony bezdętkowe są przeznaczone głównie dla osób, którym zależy na wysokiej przyczepności oraz najlepszych czasach przejazdów. 

Czym charakteryzują się opony bezdętkowe?

Wszystkie opony dostosowane są używania z dętką, a większość droższych opon, które producent oznaczył jako Tubeless albo Tubeless Ready pozwalają na używanie ich w systemie bezdętkowym. Zamiast dętki w oponie znajduje się płyn uszczelniający nazywany potocznie mleczkiem. Zaletami korzystania z opon bezdętkowych są:

  • możliwość jazdy na niskich ciśnieniach, przykładowo zamiast 2.5 Bar, 1.5 Bar. Jazda na niskim ciśnieniu zapewnia doskonałą przyczepność jednak w terenie górskim lub skalistym niezbędne jest dodatkowo zastosowanie wkładki antydobiciowej chroniącej obręcz,
  • w przypadku małych przebić, płyn uszczelniający samoczynnie je zalepi. Jednak w przypadku dużych rozcięć niestety nie pomoże,
  • niższa waga można zaoszczędzić na wadze dętek, co w przypadku gdy budujemy super lekki rower jest bardzo istotne. Niestety gdy zastosujemy wkładki antydobiciowe nie uzyskamy niższej masy. 

Jedyną wadą jaką mają opony bezdętkowe jest sytuacja kiedy podczas wycieczki w górach rozetniemy oponę lub uszkodzenie opony będzie tak duże, że mleczko nie zdąży jej zalepić. W efekcie tego większość płynu uszczelniającego wypłynie i w tym wypadku będzie potrzebna dętka. Tylko skąd ją wziąć w górach skoro używamy systemu bezdętkowego? 

Wadą jest konieczność zakupu specjalnej taśmy na obręcz oraz wentyli, a także konieczność dolewania płynu co około 4 miesiące. Montaż można wykonać w domu ale trzeba posiadać specjalną pompkę, która w krótkim czasie napełni oponę powietrzem.

Montaż opon tubeless

Montaż można wykonać samemu w domu ale trzeba posiadać:

Etapy montażu opon bezdętkowych:

Przed pracą należy zabezpieczyć podłogę, a na dłonie założyć rękawiczki. 

  1. Na obręcz należy założyć odpowiedniej szerokości taśmę do obręczy bezdętkowych, 
  2. Szpikulcem wykonać mały otwór na wentyl,  
  3. Założyć oponę,  
  4. Przez wentyl (wcześniej należy odkręcić rdzeń wentyla) wlać płyn uszczelniający (ilość podana na jest na opakowaniu). Zamontować wentyl a następnie użyć sprężonego powietrza z pompki lub zbiornika do opon bezdętkowych. Inną opcją wlewania płynu jest zostawienie szczeliny podczas zakładania opony między obręczą i oponą. Jednak zanim to zrobimy lepiej sprawdzić czy oponę łatwo montuje się na obręcz. Jeśli montaż jest trudny należy wlewać płyn przez wentyl. 
  5. Po napełnieniu powietrzem należy obracać kołem, można je też odbijać aby płyn dotarł do wszystkich miejsc opony. Na tym etapie może pojawić się delikatny wyciek ale po jakimś czasie powinien zostać zalepiony przez płyn uszczelniający.